Kas ir API? Instagram API izmaiņas 2020. gadā

Kas ir API? Instagram API izmaiņas 2020. gadā

Instagram veica pagaidām lielākās izmaiņas savā API pieejā līdz šim. Bet kas ir API? Kāds sakars Instagram ar to, un kā tas ietekmē mājaslapu izstrādi un mūsu klientus? Tālāk rakstā mēs to paskaidrosim.

 

Kas ir API?

API ir abreviatūra, kas ir veidota no “Application Programming Interface”, jeb latviski – Lietojumprogrammu saskarne. API ir programmatūru starpnieks, kas ļauj divām programmatūrām savstarpēji sazināties. Citiem vārdiem sakot, API ir kurjers, kas piegādā Jūsu pieprasījumu operatoram, no kura Jūs to pieprasāt, un pēc tam piegādā atpakaļ atbildi.

 

Kā API strādā?

Visvieglāk būtu iedomāties restorānu. Klients sēž pie galda zālē un vēlas ēdienu no ēdienkartes, bet to izgatavo pavāri virtuvē. Ir nepieciešama trešā persona, kas aiznesīs pieprasījumu uz virtuvi un atgriezīs rezultātu pie klienta. Šī persona ir viesmīlis, jeb API. Tiesa gan, šajā restorānā dažreiz klientam ir jāatnāk ar dažiem saviem produktiem, lai saņemtu rezultātu.

 

 

Pēc restorāna piemēra, viesmīlis vienmēr ir nemainīgs. Ja klients pieprasa auksto zupu no ēdienkartes, tad tā ir jāpiegādā tāda kā vienmēr, neskatoties uz to, kur restorāns ir iepircis bietes. Kods kādai programmatūrai var mainīties katru dienu, bet tam ir jāspēj sniegt API paredzētos pieprasījumus, jo tie ir iepriekš definēti. Ja kāds caur API pieprasa kodam konkrētus datus, tad API ir jāatnes tādi, kādi tika pieprasīti un vienalga kādā veidā kods tos ir ieguvis. Piemēram, Instagram caur API pieeju piedāvā iegūt lietotāja fotogrāfijas, “patīk” skaitu un komentārus. Ja mūsu mājaslapas panelis pieprasa šos datus no Instagram, mūsu panelim ir vienalga kā strādā Instagram kods, API ir jāatgriež konkrētie pieprasītie dati. API tādā veidā ļoti atvieglo programmatūru izstrādi, jo lai iegūtu, piemēram, bildes no Instagram, nav jāiedziļinās tā programmatūras kodā.

 

Reāls API piemērs.

Itkā tagad doma varētu būt skaidra, kas API ir, bet tāpat īsti nav skaidrs, kur dzīvē tāds izmantojas. Īstenībā ļoti daudz kur, sākot no jebkuras mobilo telefonu applikācijas, beidzot ar mājaslapām. Ideāls piemērs – lidojumu rezervēšana.

Mūsdienās, reti kurš vairs apmeklē katras aviokompānijas mājaslapu, lai atrastu izdevīgāko piedāvājumu. Lielu popularitāti ir iemantojušas mājaslapas, kas meklē piedāvājumus no visām aviokompānijām(kā piemēram www.kiwi.com), lai Jūs pāris minūšu laikā atrastu sev izdevīgāko piedāvājumu.

Process notiek sekojoši. Jūs izvēlēties sev interesējošos parametrus lidojumam - sākuma lidosta, galamērķis, ar atgriešanos vai bez, vēlamo cenu, datumus u.t.t. Kad parametri ir noskaidroti, tad sākas API darbs. Mājaslapa caur API pieeju “apskrien” visu aviokompāniju datubāzes, lai atrastu atbilstošu piedāvājumu Jūsu parametriem.

 

Instagram API izmaiņas

Jau ilgu laiku darbojās vecais Instagram “Basic Permission” API, kur datus bija iegūt samērā viegli, tomēr sakarā ar Instagram izmaiņām, jau 2018. gadā tika paziņots, ka 2020. gada 29. jūnijā šī pieeja tiks likvidēta. Mazākiem datiem ir izveidota “Instagram Basic Display API”, bet lielākai pieejai “Instagram Graph API”. Lai iegūtu vienu vai otru, ir jāveido jauna applikācija Facebook izstrādātāju pusē un jāiziet cauri diezgan lielai birokrātijai. Vienkārši sakot – iegūt datus no Instagram tagad ir kļuvis grūtāk.

 

Kā tas ietekmē mūs un mūsu klientus?

Dažās no mūsu izstrādātajām mājaslapām bija iekļauts Instagram logrīks, jeb atvēlēts stūrītis uzņēmuma pēdējām bildēm no Instagram. Sakarā ar API izmaiņām, visi šie logrīki nestrādā. Tas attiecas arī uz citiem izstrādātājiem, Instagram ir sagādājis pietiekami daudz galvas sāpju visiem, kas ir izstrādātāju pusē.

Mēs esam atraduši risinājumu, kā pielāgoties jaunajām izmaiņām, līdz ar to spējam atkal piedāvāt Instagram logrīku mājaslapām ar KPanel 4.0 un jaunāku versiju.

Ja Jums ir nepieciešama mājaslapa ar Instagram logrīku vai bez tā, droši sazinieties ar mums [email protected]. Mēs sniegsim bezmaksas konsultāciju par labākajiem risinājumiem Jūsu situācijai.