wrapkit

10 ieteikumi izvēloties domēna vārdu

Domēna vārda izvēle ir līdzīga uzņēmuma nosaukuma izvēlei - tas prasa daudz laika, domāšanas un apsvērumu. Jūsu domēna vārds ir Jūsu identitāte tīmeklī. Ir jāpārliecinās, ka izvēlētais domēna nosaukums atbilst Jūsu biznesam, ir viegli atrodams un reklamējams.

 

1. Lieki nesarežģījiet

Meklējot savu domēna vārdu ir ļoti kritiski to lieki nesarežģīt, un ieturēt pēc iespējas vienkāršākā formā. Nav vēlams izmantot arī slengus. Piemērs angļu valodā - "You pret U" vai "Express pret Xpress". "U" izmanto sarunvalodā, bet domēna vārdā šī nebūtu ieteicama forma, ja nu vienīgi Jums nav oriģināla mārketinga ideja padomā, lai tas būtu iederīgi. Ja Jūs izmantojiet šādas valodu spēles, tad rēķinieties ar to, ka klientiem varētu būt grūtāk Jūs atrast internetā. 

 

2. Veidojiet to īsu

Ja Jūsu domēna vārds ir garš un sarežģīts, Jūs riskējat ar to, ka klients varētu pārrakstīties meklējot Jūs. Labs piemērs Latvijas apvidū - www.ss.com, kas visticamāk apzīmē "Sludinājumu serviss". Kurš gan nevar atcerēties divus burtus? :) 

 

3. Izmantojiet atslēgvārdus

Vēlviena stratēģija ir izmantot atslēgas vārdus, kuri raksturo Jūsu uzņēmumu un tā darbības virzienu. Piemēram, ja nodarbošanās ir moto transporta remonts, pamēģiniet "www.motoremonts.lv". Tieši patreiz šis domēna vārds vēl nemaz nav reģistrēts :) Šo domēna vārdu ir viegli atcerēties + tas diezgan tieši raksturo Jūsu nodarbošanos. 

 

4. Mērķējiet uz savu reģionu

Ja Jūsu bizness ir vietēja mēroga, apsveriet iespēju domēna vārdā iekļaut lokāciju. Vietējiem klientiem varētu būt vieglāk atcerēties Jūsu domēna vārdu, kā arī atrast to. Piemēram, ja Jūsu moto transporta remontdarbnīca atrodas Rīgā, ļoti piemērots domēna vārds varētu būt "www.rigamoto.lv". Arī šis ir ļoti īss, skanīgs un nesarežģīts domēna vārds, kurš arī patreiz ir brīvs. 

 

5. Izvairieties no cipariem un savienojuma zīmēm

Cipari un savienojuma zīmes var būt viegli pārprotamas. Piemēram, ja Jūsu uzņēmumu sauc "Trīs vīri" un Jūs vēlaties arī tādu domēna vārdu - var rasties pārpratumi. Klients dzirdot "www.trisviri.lv" var arī to uztvert kā "www.3viri.lv". 

Padoms - Ja Jūsu domēna vārds tomēr saturēs ciparu/-us, nopērciet abus domēnu vārdus un piesaistiet tos savai mājaslapai. Piemēram, ja Jums pieder domēna vārds "www.3viri.lv", iegādājaties arī "www.trisviri.lv". Tās būs tikai nelielas papildus izmaksas gadā, bet Jūs nodrošinaties, ka klienti Jums kļūdas pēc nepaies garām. 

 

6. Veidojiet viegli iegaumējamu domēna vārdu

Pasaulē jau ir reģistrēti miljoniem domēnu, tāpēc ir ļoti būtiski pievērst uzmanību tam, lai tas būtu lipīgs un viegli iegaumējams. Kad Jums jau ir ienākusi prātā ideja par domēna vārdu, padalieties ar tuviniekiem un apjautājaties kāds ir viņu viedoklis par šī vārda skanīgumu. 

 

7. Veiciet izpēti

Kad Jums jau ir vīzija par domēna vārdu, veiciet izpēti. Sākot ar vienkāršu izpēti www.google.lv, beidzot ar autortiesību un preču zīmju pārbaudi. Google Jūs variet izpētīt, vai nav kāds uzņēmums, kuram nosaukums ir tāds pats kā Jūsu plānotais domēna vārds, vai arī iespējams domēns ir kaut kad senāk bijis reģistrēts un ir iemantojis sava veida slavu vai neslavu. Veicot šāda veida izpētes ir iespējams izvairīties no liekām galvassāpem nākotnē. 

 

8. Izvēlieties pareizu domēna paplašinājumu

Domēna paplašinājumi ir piedēkļi, ar kuriem beidzas domēna vārds, kā piemēram .com, .lv, .net un citi. Šiem paplašinājumiem ir specifiskas nozīmes, tāpēc pārbaudiet vai paplašinājums ir atbilstošs Jūsu mērķim. Domēna paplašinājums .com ir pats populārākais internetā, kuru zin jebkurš interneta lietotājs, bet sakarā ar popularitāti, varētu būt ļoti grūti atrast īsu un skanīgu domēna vārdu ar .com paplašinājumu. Pēdējā laikā ir parādījušies jauni, netradicionāli paplašinājumi, kā piemēram, .photography, .guru, .club un citi. Šāda veida paplašinājumi varētu būt labs variants kā iegūt oriģinālu, īsu un skanīgu domēna vārdu uz paplašinājuma rēķina. 

Patreiz populārākie paplašinājumi un to nozīmes: 

.co : saīsinājums vārdiem "company", "commerce", "community", jeb kompānija, tirdzniecība un biedrība. 

.info : informējošām mājaslapām. 

.net : tehniskām, ar internetu saistītām mājaslapām.

.org : ne-komerciālām organizācijām

.biz : uzņēmumiem un e-komercijai. 

.me : blogiem un personizētām mājaslapām. 

 

9. Aizsargājiet un audzējiet savu brendu

Lai aizsargātu savu brendu, Jūs variet iegādāties savu domēna vārdu ar vairākiem paplašinājumiem, kā arī kļūdainas versijas Jūsu domēna vārdam. Šādā veidā Jūs variet pasargāt sevi no konkurentiem un ļaundariem, kuri apzināti var izmantot šo situāciju. Kā arī palielinās iespēja, ka klients nonāks Jūsu mājaslapā, ja gadījumā nepareizi ievadīs Jūsu domēna vārdu. 

 

10. Rīkojieties ātri

Lieki nevilcinieties. Domēna vārds patreiz var būt un rīt kāds cits jau būs to iegādājies. To var arī ļaunprātīgi izmantot kāda persona, kura dzirdēja par Jūsu domēna vārda ideju. Labā ziņa ir tāda, ka mūsdienās domēna vārdi nemaksā dārgi. Ar .lv paplašinājumu domēns maksā aptuveni ~10Eur/gadā, kurus var iegādāties un pārbaudīt www.nic.lv

Domēna vārdus ar citiem paplašinājumiem var meklēt www.godaddy.com

 

Raksta avots